Posted on Mart 30, 2018

Kedi Bakımının Püf Noktaları 101

PET

Bugün kedi sahiplenmek isteyenler için oldukça bilgilendirici bir yazı hazırladım. Malum hayvan sahiplenmek çok ciddi bir iş bu yüzden de iyi veya kötü hayatımızı değiştirecek şeylere önceden hazırlıklı olmalıyız.

İlk olarak dişi ile erkek kedi arasındaki en belirgin özellikten başlayalım; Dişi kediler erkek kedilere göre güvenmek için biraz daha zamana ihtiyaç duyarlar.Ancak güvendikleri zamansa peşinizden ayrılmazlar.Erkek kediler için ise tam tersidir.Yavru iken size çok yakın olabilirler ancak büyüdüklerinde uzaklaşma ihtimalleri vardır.

Her Kedi Tüy Döker!

Mevsimsel geçişlerinde biraz daha fazla olsa da her kedi tüy döker.Tabi çeşitli bakımlarla bu tüy dökme oranını azaltmak mümkün.Yok ben kılla tüyle uğraşamam diyorsanız üzülerek söylüyorum ki baştan bu maceradan vaz geçin.(yada sphnyx cinsi bir kedi sahiplenin 😉)

Sizin gibi onların da ihtiyaçları var !

Kedinizin de aynı sizin gibi bir çok ihtiyacı var 🙃 İlk günden itibaren aşıları, doğru mama seçimi, kulak & göz bakımı, tüylerinin düzenli taranması,düzenli tırnak kesimi gibi (listeyi daha da genişletebiliriz) ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmanız gerekli.Tabi ki bol bol sevgi vermeyi söylemiyorum bile 😊

Kediler evde yanlız kalabilirler! 🙅🏼‍♀️

Hayır, bana göre bu yönerge çok da doğru değil.Aynı köpekler gibi kediler de size ihtiyaç duyarlar.Yalnızca bunu daha az gösterirler.Bu yüzden nasılsa kedim evde yalnız kalabilir diye 1 hafta yalnız bırakıp tatile gitmeyi düşünmek hiç doğru bir davranış değil.

KEDİ TUVALETİ & KEDİ KUMU

Hem açık hem de kapalı tarzda olan kedi tuvaleti kullanan biri olarak sizlere yüzde yüz kapalı tarzı önereceğim.Hem eşelerken kumun dışarı taşmamasını sağlıyor hem de büyük ölçüde kokuyu hapsediyor.Yalnız belirtmeliyim ki düzenli olarak tuvaleti temizlemek hem kedinin sağlığı için hem de hijyen açısından çok çok önemli.

PENCERELERE DİKKAT

Kediler çok meraklı hayvanlardır.Bu yüzden de özellikle camlara karşı büyük ilgi duyarlar.Çok iyi bir dengeye sahip olmaları onlara cesaret verse de size tavsiyem mümkün olduğunca gözleriniz cam açıkken üstlerinde olsun.

MUTLAKA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kesinlikle ev yemekleri ve tatlı verilmemesi gerekiyor.Veterinerin önerildiği mama kullanılmalı.

Aşı tarihleri, kontrolleri aksatılmamalı.(düzenli veterinere götürülmeli)

Küçük kedileri süt verilmemeli.

Pencerelere ve açık olan her yere dikkat edilmeli.

Tüyler düzenli olarak taranmalı ve tırnaklar kesilmeli.

Çok fazla sıkarak veya bunaltarak sevmemeli (kediler çok mıncıklanmayı sevmezler 😊)

Kedi Bakımının Püf Noktaları 102  için abone olmayı ve sitemi arkadaşlarınıza önermeyi unutmayın ♥💋

 

 

 

No Comments

Leave a Reply

Back to top